İçeriğe git

Profil Resmi

Motor Yıkama

• Cevap eklemek için çevrim içi olmalısınız
Bu başlığa 52 cevap yazılmış

#1 dt kaya

dt kaya
  • VIP
  • 662 Mesaj
  • Nereden: bursa-ankara
  • Araç: TDI 105Hp Comfort.DSG
  • Ad Soyad: ilhan kaya

Tarih : 4 Ekim, 2010 - 23:33

Selam arkadaşlar motor yıkamayı tavsiye eder misiniz yaptıranlar var mı ve de Ankara da önerebileceğiniz yerler var mı bu konuda?? şimdiden teşekkürler..
  • 0

#2 Misafir_altay_*

Misafir_altay_*
  • Misafirler

Tarih : 5 Ekim, 2010 - 07:36

Ben havayla tozlarını temizletip spreyle sildiriyorum.Yıkattırman riskli olabir.
  • 0

#3 Misafir_Sega_*

Misafir_Sega_*
  • Misafirler

Tarih : 23 Ekim, 2010 - 22:27

Motor tehlikeli olur kardeşim riske girmeye gerek yok kompresörle hava tuttur yeter
Yaptıracaksan da buharla yaptır.

Bu mesaj Sega tarafından düzeltildi. Tarih: 23 Ekim, 2010 - 22:28

• 0

#4 Elrohir

Elrohir

Komutan

• Webmaster
  • 2.708 Mesaj
  • Nereden: Balıkesir
  • Araç: TSI 122Hp High.DSG
  • Ad Soyad: Emre Güler

Tarih : 23 Ekim, 2010 - 22:53

Elektronik ekipman dolu içerisi, motor yıkama yaptırmayın kesinlikle. Her ne kadar bir çok parça su yalıtımlı olsa da, su geçirmez nitelikte değil. Motor yıkama sırasında heleki basınçlı suda geri dönülemez sonuçlar doğurabilir.

Yüksek basınçlı havalı temizleyicilerde de benzer sıkıntılar çıkarabilir, yüksek basınç partikülleri daha da kör noktalara, kenarlara köşelere itebilir.

Bunun yerine en ideali, biraz çok amaçlı temizleyici + su karışımını köpük yapan başlığa sahip bir sprey şişesiyle püskürtmek ve fırçalamak. Ardından da anti-statik özelliği olan plastik-vinil temizleyici süt (normal torpido sütü daha çok toz tutar) ile geçmek simsiyah bir motor demek:

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Resimler için kaynak detailingworld.co.uk

#5 hamdika

hamdika
  • Kulüp Yetkilisi
  • 4.164 Mesaj
  • Araç: TDI 90Hp Trend.
  • Ad Soyad: Hamdi

Tarih : 25 Ekim, 2010 - 08:42

emre bak bu çok güzel olmuş işte :)
  • 0

#6 Misafir_fatiihg_*

Misafir_fatiihg_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 08:37

Arkadaşlar, aracın motorunu temizlemek istiyorum ama servisdekiler su vurmayın diyor, (kendileri tazikli suyla yıkayıp bi sprey sıkıyorlar) bende kararsız kaldım nasıl temizleyebilirim
Birisi abi balata spreyi ile yıka sonrada hava tut demişdi kendi temizleyen veya temizlerken yanında bulunan arkadaşlar varmı :iyidusun:
  • 0

#7 Misafir_erdal_*

Misafir_erdal_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 09:25

bu konuyu bende merak ediyorum...motoru nasıl yıkayacağız veya nerede yıkatacağız! (anadolu yakasında)
  • 0

#8 mccobanoglu

mccobanoglu
  • Asil Üye
  • 515 Mesaj
  • Nereden: Elmadağ
  • Araç: 1.6 102Hp Trend.
  • Ad Soyad: mehmet cemil
  • 66FF829

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 11:19

Ben eskiden WD40 diye bir ürünle temizliyordum. hepsi burada yapı bölümünden alabilirsiniz...Yağlamak içinde kullanılıyor.
  • 0

#9 Misafir_ankaratsi_*

Misafir_ankaratsi_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 11:21

ben motor dış aksamını temizlemenin çok gerekli olduğunu düşünmüyorum açııkçası, elbette sizin tercihiniz
ne kadar faydalı ya da zararlıdır, bilgili arkadaşlar aydınlatırsa seviniriz
  • 0

#10 Misafir_fatiihg_*

Misafir_fatiihg_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 11:42

Ben eskiden WD40 diye bir ürünle temizliyordum. hepsi burada yapı bölümünden alabilirsiniz...Yağlamak içinde kullanılıyor.

WD40 aslında yaglamak için kullanılıyo ama motorun üzerine sıkınca yagımsı bi tabaka kaplıyo bu sefer gelen giden toz tabaka halinde daha beter durumda oluyo bence WD40 bi çözüm değil
  • 0

#11 Misafir_ömer-m_*

Misafir_ömer-m_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 11:47

Çok gerekli olduğunu düşünmiyorum bende motor temizliğinin.

İllaki yapılacaksa ATAS'ın kuru köpük temizleyicileri var, en azından su kullanmadan temizlik şansı oluyor motorun.
  • 0

#12 Misafir_DC581CNMRT_*

Misafir_DC581CNMRT_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 13:11

Selam arkadaşlar;;;

Bilmiyorum aramızda Adanada bulunan arkadaşlar var mıdır?Başımdan geçen olayı anlatayım..

2011 Aracımın Samsun-Adana arasında tekerlekten gelen ses dolayısıyla Adana Gizerler VW servise gittim.Aracımın bakım ve teknik servisten sonra yıkanılmasını rica ettim.Sağolsunlar yıkadılar.Bu esnada bende aracın başındaydım.Aracımın dışını nasıl yıkadılarsa motor bölümünüde o şekilde yıkadılar(tek farkı köpük vurmadılar).Ultra yüksek düzey tazzikli suyla yıkadılar(aracı yıkarken aracım bi o yana bi bu yana sallanıyordu).Bu durumu aslında şaşkınlıkla izledim.Ama normalide buymuş.Bizim araçlarda bulunan elektronik beyin, elk tesisatı vs izalasyon edilmiş ve yıkamaya müsait.Bu işlem sonrasında aracım pırıl pırıl ilk günkü gibi oldu.Şuan Samsunda ikamet ediyorum Gizerlere tekrar yolum düşerse yine aynı işlemi uygulatmayı planlıyorum...

Saygılar...
  • 0

#13 Elrohir

Elrohir

Komutan

• Webmaster
  • 2.708 Mesaj
  • Nereden: Balıkesir
  • Ad Soyad: Emre Güler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 13:16

Motor yıkamanın tehlikesi, elektronik aksama kaçama ihtimali olan sudur, tsi ve tdi motorlarda elini sallasan sensöre, arayüze ya da kontrol ünitesine çarpıyor. Bence hiç riske girmeye değmez. Çok amaçlı temizleyici ve köpük yapan bir sprey başlığı ile fırçalanız, nemli bezle silinir, ardından plastik koruyucu/besleyici ürün sürülür gıcır gıcır olur.

#14 Misafir_DC581CNMRT_*

Misafir_DC581CNMRT_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 13:20

Motor yıkamanın tehlikesi, elektronik aksama kaçama ihtimali olan sudur, tsi ve tdi motorlarda elini sallasan sensöre, arayüze ya da kontrol ünitesine çarpıyor. Bence hiç riske girmeye değmez. Çok amaçlı temizleyici ve köpük yapan bir sprey başlığı ile fırçalanız, nemli bezle silinir, ardından plastik koruyucu/besleyici ürün sürülür gıcır gıcır olur.

Emre tamamen katılıyorum.Kesinlikle bu yukarıda söylediğim durumu özel oto yıkama alanlarında yapılmasını bende tasvip etmiyorum.Bende istemedim kendileri yaptılar nede olsa servis dedim.Serviste yapılıyorsa bu durum kesinlikle yaptırırım.Ancak dışarda asla...(Nede olsa herhangi bir arıza durumunda yıkamacıda servis olduğundan bir hak iddiaa edebilirim :) ama diğer türlü zor :(

Bu mesaj DC581CNMRT tarafından düzeltildi. Tarih: 18 Ocak, 2011 - 13:20

• 0

#15 Misafir_fatiihg_*

Misafir_fatiihg_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 13:30

Bende bir defa bu şekilde tazikli su ile yıkadıklarına şahit oldum abi bu ara dizel sorun olmaz dediler ama ne derece doğru olduğunu bilmiyorum ama yıkama sonrası tazzikli havatutuyorlar bunu biliyorum
  • 0

#16 Misafir_ömer-m_*

Misafir_ömer-m_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 17:49

Bende bir defa bu şekilde tazikli su ile yıkadıklarına şahit oldum abi bu ara dizel sorun olmaz dediler ama ne derece doğru olduğunu bilmiyorum ama yıkama sonrası tazzikli havatutuyorlar bunu biliyorum

Dizel'de, kara düzen dizel değil ki bu araba.

Emre'nin de bahsettiği gibi arabanın motorunda her yerde soket, konnektör, kontrol ünitesi vb. bilimum elektronik zımbırtılar var. Yıkamadan hemen sonra bir sorun çıkmayabilr belki, ama bu ileride çıkmayacağı anlamına da gelmez.
  • 0

#17 Misafir_alican002_*

Misafir_alican002_*
  • Misafirler

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 18:45

Arkadaslar dizellerde yikama sorun olmuyor, ama benzinlilerde buyuk sikintiyla karsilasabilirsiniz. Bi kere olmaz iki kere olmaz olursada pahaliya patlar heberiniz olsun!! Ben sadece hava siktiriyorum, bide nemli bezle sildiriyorum. İstrseniz slikon spreyde siktirabilirsiniz bi zarari olmaz..
  • 0

#18 Nucleus

Nucleus
  • Asil Üye
  • 593 Mesaj
  • Nereden: Karabük
  • Araç: TSI 122Hp High.
  • Ad Soyad: Baran İşçi

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 21:31

Kesinlikle önermem başıma geldiğinden biliyorum..99 model ford fiesta aracımın motorunu yıkamıştım (hatta distribitör kapağını ve birkaç kabloyu bezle kapatıp). Hiç bişey olmadı baya bir süre sonra birgün aracı çalıştırdım aşırı derecede sallanıyordu kontrol ettiğimde distribitör kapağı su almış oda oksit yapmış ve 1 buji ateşleme yapmıyordu..300 tl gibi bir masraf çıkmıştı..Ama hafif nemli bezle silinip bazı plastik kısımlarına parlatıcı sürülebilir..
  • 0

#19 berkay

berkay
  • Forum Yetkilisi
  • 4.633 Mesaj
  • Nereden: İstanbul
  • Araç: Diğer
  • Ad Soyad: Berkay Muradoğlu
  • LAZ

Tarih : 18 Ocak, 2011 - 21:39

yıkatırsam serviste yaptırırım :D yoksa diğer türlü gözle görülen plastik yerleri nemli bezle siliyorum o kadar
  • 0

#20 Misafir_guwhen_*

Misafir_guwhen_*
  • Misafirler

Tarih : 3 Mart, 2011 - 03:16

Bence kesinlikle serviste de başka yerdede motor aksamı yıkatılmamalı.Çünkü buhar bile olsa sıcak motora temas eden sıvı söz konusu.En iyi ihtimalle manifold yüzeyinde paslanma olur ki arkadaşımın Golf'ünde olmuştu.WD 40 ve gaz yağı ile motor'da çok iyi sonuçlar aldım tabi bu temizlik işlemi motor soğuduktan sonra yapılmalı bana göre.Bu işe girmeyi düşünüyorum Eskişehir'de.Hatta 10-15 arkadaşımın arabasını yaptım.Bunlardan hatırladıklarım : 2008 Caddy 1.9 TDI,2001 Golf 1.6,2004 Astra G 1.6,2009 Civic,2004 Fiesta 1.4,1998 Corsa GSI,1997 106 GTI , 1992 Vectra 2.0GLS , 2008 Volvo S40 , hepsi memnun.Aynı zamanda 2-3 hafta kadar da idare etti.Anlayacağınız motorlar sıfır gibi oldu.Ama yine de karar sizin....
  • 0

#21 Levent Y.

Levent Y.
  • Asil Üye
  • 835 Mesaj
  • Araç: TSI 255Hp R
  • Ad Soyad: Levent Yılmazoğlu

Tarih : 14 Mayıs, 2012 - 15:01

Aracımın motoru aşırı derecede pis ve öyle gördükçe rahatsız oluyorum. 30.000 bakımınada sadece 1,500 km kaldı. Bakım yaptırırken serviste motor temizliğide yaptırsam diye düşünüyorum. Serviste nasıl tmizlik yapıldığına dair fikri olan var mı acaba? Bir de fiyatlar konusunda bilgisi olan?
  • 0

#22 Levent Y.

Levent Y.
  • Asil Üye
  • 835 Mesaj

Tarih : 14 Mayıs, 2012 - 15:23

Sonax gibi yerler susuz kendi ürünleri ile motor koruma yapıyorlar 50TL ye yapıyorlar 1-2 ay pırıl pırıl motorla gezersiniz,sonra ufaktan tozlanmaya başlıyor

En iyisi resim çekip paylaşmak benimki çok ciddi pislendi, baya bir tortu var yani nasıl temizlenir bilemiyorum
  • 0

#23 Misafir_Tesla_*

Misafir_Tesla_*
  • Misafirler

Tarih : 14 Mayıs, 2012 - 15:27

En iyisi resim çekip paylaşmak benimki çok ciddi pislendi, baya bir tortu var yani nasıl temizlenir bilemiyorum

Valla o anda resim çekmediğim için yok ama Sonax Motor Koruma sonrası Araç 6000km deyken servise kontrole gittiğinde araç oradaki mekanik ustasının söylediği " Fazla kullanmıyorsunuz aracı heralde" değişini unutamıyorum..
  • 0

#24 Levent Y.

Levent Y.
  • Asil Üye
  • 835 Mesaj

Tarih : 14 Mayıs, 2012 - 15:53

Valla o anda resim çekmediğim için yok ama Sonax Motor Koruma sonrası Araç 6000km deyken servise kontrole gittiğinde araç oradaki mekanik ustasının söylediği " Fazla kullanmıyorsunuz aracı heralde" değişini unutamıyorum..

Peki o zaman bende sonaxta yaptırayım, resimleri paylaşırım..
  • 0

#25 jamiryo

jamiryo

Forum Felsefecisi

• Moderatör
  • 3.225 Mesaj
  • Nereden: Citizen Of The World :)
  • Ad Soyad: Berhan Çokusuğlu

Tarih : 8 Aralık, 2012 - 01:01

arabam bu hafta 45000 bakımına girdi doğuş oto bursada, bunun haricinde 200 tl ye carbon clean yapıldı içi dışı ve motor temizliği yapıldı. bunun içinde motor yıkama ve enjektör temizlemede varmış bakalım bi hafta sonra bursaya dönünce görücez ne yaptıklarını. eğer bi problem çıkarsa onların mesuliyeti hem hali hazırda direk yetkili serviste yapılmış mis :)
  • 0

#26 Misafir_ömer-m_*

Misafir_ömer-m_*
  • Misafirler

Tarih : 8 Aralık, 2012 - 07:22

Motor yıkamanın doğuracağı sonuçlar hemen ortaya çıkmaz ki. Elektronik parçaların ve terminallerin bağlandığı konnektörlerin göreceği zararlar orta vadede ortaya çıkacaktır. O zaman da servis mesuliyet kabul etmez.
  • 0

#27 jamiryo

jamiryo

Forum Felsefecisi

• Moderatör
  • 3.225 Mesaj
  • Nereden: Citizen Of The World :)
  • Ad Soyad: Berhan Çokusuğlu

Tarih : 8 Aralık, 2012 - 17:22

Motor yıkamanın doğuracağı sonuçlar hemen ortaya çıkmaz ki. Elektronik parçaların ve terminallerin bağlandığı konnektörlerin göreceği zararlar orta vadede ortaya çıkacaktır. O zaman da servis mesuliyet kabul etmez.

Ömer bey her şeye bi laf ediyolar ya sonuçta onlar yaptılar motor temizliğini ellerinde kayıtlarıda var ondan dolayı bi sıkıntı olursa mecbur yapıcaklar..
  • 0

#28 Misafir_01nm770_*

Misafir_01nm770_*
  • Misafirler

Tarih : 23 Haziran, 2013 - 08:10

arkadaşlar nm nin motorunu yıkatmak gerek artık.ama ne ile

benzin

şampuan

yada ney ? bilgilendirmenizi bekliyorum.bu işlerden anlamam

yağ lekeleri toz toprak herşey var gibi geliyor bana şuan :(

motorun altındanda dalmak iştiyorum olaya

• 0

#29 AB01

AB01
  • Asil Üye
  • 598 Mesaj
  • Nereden: Adana
  • Araç: TSI 160Hp High.DSG
  • Ad Soyad: Alper

Tarih : 23 Haziran, 2013 - 11:30

Atas est iyidir motor için Melih reyiz.
  • 0

#30 Wiper

Wiper
  • Moderatör
  • 1.393 Mesaj
  • Nereden: Ankara
  • Araç: TDI 105Hp High.
  • Ad Soyad: Arda Kara

Tarih : 24 Haziran, 2013 - 10:29

Sigorta kutusunu ve akuyu posetle iyice kapatin su sizmayacak bicimde. Sonra tazyikli suyla girisin motora, bi kiri aksin. Sonra sampuan sunger yardimiyla elinizin yettigi yerlere kadar uzanin ve kopurtun. Sonra tekrar tazyikli suyla durulayin ve kuruduktan sonra motor parlaticisi surun. Paril paril tertemiz motorunuz hayirli olsun :)
  • 0